Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas

Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych w Polsce płonie świeca
Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas.
Dzięki niej tysiące dzieci otrzymuje pomoc
w wyżywieniu, edukacji i wypoczynku…


Płomień Miłosierdzia od 24 lat łączy Polaków,
łączy sąsiadów, mieszkańców wsi, małych i wielkich miast,
we wspólnej trosce o najsłabszych – mówi dyrektor Caritas Polska
– ten płomień niesie w sobie przesłanie,
że jesteśmy wrażliwi, troskliwi i mądrzy.


Pomysł Wigilijnej Świecy Caritas zrodził się w 1993 roku w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. W tym samym roku świece Caritas zapłonęły na stołach polskich domów w zaledwie kilku diecezjach. Rok później, światło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zajaśniało już na stołach wigilijnych w całej Polsce. Tylko podczas 1 edycji akcji w 2004 roku rozprowadzono 4,5 miliona świec. Dzięki akcji Caritas od 24 lat pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin.

W 1997 roku do akcji Caritas z ideą betlejemskiego światła pokoju przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu.

Od 2000 roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest wspólnym, ekumenicznym dziełemtworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Kościoła Prawosławnego.

Pomoc Caritas, którą dzieci z ubogich rodzin otrzymują dzięki świecy skupia się na wsparciu edukacyjnym, wypoczynkowym i żywnościowym. Jest ona świadczona zarówno w parafiach jak i w licznych placówkach prowadzonych przez Caritas Diecezjalne, w tym w 180 specjalistycznych ośrodkach wsparcia dziennego dla dzieci. W roku 2016 dzięki akcji na wakacje wyjechało ponad 30 tys. dzieci, a blisko 50 tys. otrzymało szkolne wyprawki.

Akcję można wesprzeć kupując w parafii Wigilijną Świecę Caritas.