01.03.2017 – Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

dodano 1 marca 2017

01 marca 2017, Mszą Świętą o godzinie 18.00

rozpoczęliśmy w naszym Sanktuarium

obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego rozpoczęły się  uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczyli proboszczowie radzyńskich parafii: ks. kanonik Andrzej Kieliszek, ks. Henryk Och oraz ks. Henryk Hołoweńko, ks. Grzegorz Suwała i ks. Zbigniew Rozmysł z parafii Trójcy Świętej w Terespolu. Wszystkich powitał Dziekan Dekanatu Radzyńskiego Kustosz naszego Sanktuarium ks. Prałat Roman Wiszniewski.

Kilka słów o Żołnierzach Wyklętych przybliżył dyrektor Gimnazjum w Białej p. Andrzej Prokopiuk, ponieważ ta właśnie szkoła nosi imię tych wielkich bohaterów – Dziś możemy gromadzić się w gronie osób, dla których Żołnierze Wyklęci są ważnym symbolem patriotyzmu, by wspólnie złożyć im hołd. Wspominamy niezłomnych synów ziemi radzyńskiej walczących z komunistycznym bezprawiem i bolszewicką okupacją.

Słowo Boże skierował do wszystkich ks. Zbigniew Rozmysł – To nie jest przypadek, że 1 marca w tym roku wypada w Środę Popielcową. Żołnierze Wyklęci dzisiaj z nami rozpoczynają Wielki Post, bo chyba nikt tak jak oni nie przeżywał tego szczególnego czasu. Kiedy my spokojnie będziemy oczekiwać na Triduum Paschalne, oni je przeżyli na własnej skórze. Przeżyli Wielki Piątek, torturowani przez polskich, ruskich i żydowskich oprawców, zdzierano im paznokcie, bito do krwi, jak Chrystusa a później pochowano jak zwierzęta w bezimiennych grobach, gdziekolwiek, gdzie popadło a potem doświadczyli Wielkiej Soboty przez 60 kilka lat niepamięci, zupełnej ciszy na ich temat. Nic nie widziano, nic nie pamiętano, nikt nie chciał mówić, bał się, lękał. To była długa Wielka Sobota i teraz przyszło Zmartwychwstanie, kilka lat temu nagle zmartwychwstali ze świadomości tego narodu. Bóg, który o nich pamiętał, upomniał się, naród, który o nich pamiętał też się nareszcie upomniał. Można powiedzieć, że oni dzisiaj żyją, są obecni wśród nas w waszych talentach, w waszej pamięci, w tym wszystkim co robicie dobrego, w waszej miłości, przywiązaniu do ojczyzny. Oni żyją w was,  pięknie wskazują wam drogę. Jak oni lekko i prosto w tych ostatnich latach weszli w naszą codzienność, bo byli z nas, byli naszego ducha, tak samo wierzyli w Boga, kochali swoje rodziny, upadali, powstawali, chcieli być świętymi, chcieli coś osiągnąć w życiu, tak samo jak my. Dziś możemy się modlić za nich i z nimi.

Słowa podziękowania dla wszystkich obecnych na zakończenie Mszy Świętej, złożył przewodniczący komitetu organizacyjnego radzyńskich obchodów pamięci Żołnierzy Wyklętych, prezes RaSIL p. Józef Korulczyk.                     

Po zakończonej Eucharystii odbył się przemarsz ulicami: Wyszyńskiego, Warszawską i Ostrowiecką. Na ulicy Warszawskiej nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych więzionych w areszcie UB. Marsz zakończył się na dziedzińcu Pałacu Potockich.