wprowadzenie i instalacja relikwii świętego Jana Pawła II

dodano 25 czerwca 2021

25 czerwca o godzinie 9.00 do naszego Sanktuarium

zostały wprowadzone relikwie Świętego Jana Pawła II

oraz nastąpiło poświęcenie sztandaru

Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  

Dzisiejsza uroczystość ma swoje źródło, swój początek w wydarzeniu z 28 listopada 1983 roku, kiedy to Ks. Prałat Witold Kobyliński wraz z grupą parafian został przyjęty przez Ojca Świętego Jana Pawła II na prywatnej audiencji. Wtedy to Papież udzielił specjalnego błogosławieństwa na czekający trud i podarował kamień węgielny pod budowę nowego kościoła.

Z parafią współpracuje Zespół Szkół Ponadpodstawowych, w którym uczy się prawie 1400 młodzieży. Szkole od 15 lat patronuje Jan Paweł II. Każdego roku, w dniu wyboru na papieża ZSP gromadzi się na Mszy Świętej w Sanktuarium i uroczyście świętuje w swoich murach. W maju w pobliżu rocznicy urodzin Papieża, Zespół Szkół Ponadpodstawowych urządza w Sanktuarium „Wieczornicę” poświęconą swojemu Patronowi. Organizuje też zjazdy Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej. W dniach 15 -16 czerwca 2018 roku był gospodarzem XXXI Ogólnopolskiego Zjazdu, w którym wziął udział Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz. Wtedy to, zwróciliśmy się z prośbą o pozyskanie Relikwii Świętego Papieża. Odpowiedź była pozytywna.

W dniu 17 marca br. do Krakowa udała się delegacja w składzie: pani Grażyna Dzida – dyrektor ZSP im. Jana Pawła II, pan Szczepan Niebrzegowski – starosta powiatu radzyńskiego i pan Waldemar Panasiuk.  Delegacji przewodniczył ks. Michał Gosk, wikariusz naszej parafii.

Przywiezione Relikwie umieściliśmy pod obrazem św. Jana Pawła II podarowanego przez pana Kazimierza Sokoła. Na tę okoliczność  relkwiarium przygotował i nieodpłatnie przekazał pan Marian Korczyk.

Relikwie instalujemy pomni na słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas I Pielgrzymki do Ojczyzny. Mówił wtedy – Trzeba iść po śladach. Po śladach córek i synów narodu, którzy byli wierni Chrystusowi do ostatniego uderzenia serca. W tym kluczu patrzymy na ołtarz, gdzie są relikwie św. Jozafata Kuncewicza, na boczne kaplice mające relikwie św. Faustyny, św. Alberta Chmielowskiego i bł. Męczenników z Pratulina. Oczekujemy dnia, kiedy będziemy mogli przy obrazie bł. ks. Jerzego Popiełuszki umieścić Jego Relikwie. Trzeba nam, dzieciom polskiego narodu iść śladami swoich świętych.