07 września Mszą Świętą o godzinie 9.00
w naszym Sanktuarium rozpoczęła się
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnictwa Branżowego
Mszy Świętej przewodniczył proboszcz parafii Trójcy Św. ks. Kanonik Krzysztof Pawelec, proboszcz parafii Św. Anny ks. Kanonik Henryk Och oraz proboszcz naszego Sanktuarium ks. Prałat Roman Wiszniewski. Powitał on wszystkich przybyłych gości, wśród których byli przedstawiciele władz województwa, Kuratorium Oświaty, samorządu, szkolnictwa naszego regionu oraz cała społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Następnie głos zabrał Wojewódzki Komendant OHP Piotr Gawryszczak – Szanowni państwo, dziś w Radzyniu Podlaskim spotykamy się na Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2018/2019 szkolnictwa branżowego. W naszej tradycji polskiej, chrześcijańskiej jest zawsze tak, że wielkie dzieła, wielkie rzeczy zaczynamy z Panem Bogiem. Nawet znane jest powiedzenie, że „Bez Boga ani do proga”, więc ten rok szkolny, szkolnictwo branżowe w naszym województwie chcieliśmy zacząć z Panem Bogiem, tutaj w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Słowo Boże do wiernych skierował ks. proboszcz Roman Wiszniewski – Ta inauguracja odsłania oblicze naszej nadziei. Zaczynając z Bogiem każdy dzień, powierzacie też to dzieło, by wsparte Bożą łaską, Bożym błogosławieństwem przynosiło oczekiwany owoc, by to dzieło było błogosławieństwem całego narodu. Patrzę dzisiaj na naszą młodzież, przy której stanęły władze województwa, samorządu i szkoły. Ta młodzież to nie jest jakaś tam społeczność. Ta młodzież to dzieci narodu polskiego. Żeby podkreślić wagę tego spotkania i naszej nadziei, dobrze byłoby przywołać określenie, którego przed laty użył kandydat na ołtarze Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, który na spotkaniu z młodymi w Częstochowie, patrząc na młode pokolenie nazwał je młodymi orłami polskiego nieba, młodymi orłami polskiego jutra. Choć już nie ma wśród nas Prymasa Wyszyńskiego, a tamta młodzież, która wtedy to słyszała, dzisiaj w pełni odpowiada za losy kraju, za losy swoich rodzin, to to wezwanie, to stwierdzenie przez lata jest aktualne. To się odnosi do nas wszystkich zebranych, a szczególnie do młodego pokolenia, jesteście dziedzicami tego wszystkiego, co polskie, tego wszystkiego, co narodowe, jesteście spadkobiercami i chwały zwycięskich bitew, i bolesnych klęsk, ale to wszystko nas kształtuje, to wszystko nas rzeźbi. Jesteśmy spadkobiercami tego dziedzictwa narodowego, wypracowanego, wycierpianego, wywalczonego przez wszystkie pokolenia. Nie wzięliśmy się wczoraj, nie zaistnieliśmy dzisiaj, ta ciągłość pokoleń jest, świadczy o tym chociażby to nasze spotkanie przy ołtarzu Chrystusa.
Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrała dr Grażyna Dzida – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, dziękując za modlitwę, czas powierzenia Bogu tego, co w narodzie najważniejsze, tego młodego pokolenia, ich rozwoju duchowego i naukowego.
Oprawę muzyczną dzisiejszej Mszy Świętej przygotował organista Karol Miłosz oraz młodzież ZSP pod kierownictwem Mateusza Obroślaka.
Po Mszy Świętej wszyscy goście przeszli do budynku ZSP na dalszą część uroczystości.