Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa

dodano 9 kwietnia 2020

Kapłani z Sanktuarium naszym parafianom i gościom…

Słowo na Wielki Czwartek

.

.

Wielki Czwartek to dzień zadumy i refleksji nad tajemnicą ustanowienia dwóch Sakramentów Świętych – Eucharystii i Kapłaństwa. Tegoroczny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary”. Istotnie, nasze myśli realizują się w słowach jednej z pieśni eucharystycznych „Mylą się o Boże w Tobie wzrok i smak, kto się im poddaje – temu wiary brak”. To prawda, bez wiary nie można przystępować do Sakramentów. Bez wiary nie wyobrażamy sobie naszego życia i codzienności, naszego wzrastania i trwania przy dobrym Bogu i Matce Najświętszej.

Chcemy przeżywać ten szczególny dzień i czas całego Triduum Paschalnego w duchu wiary i odpowiedzialności za naszych drogich parafian i gości. Zapewniamy zatem o naszej modlitwie. Trwa ona nie tylko teraz, ale każdego dnia, gdy podnosimy Świętą Hostię oraz Kielich z Krwią Pańską, gdy bierzemy do ręki Brewiarz – modlitewnik kapłański, aby modlić się za Kościół i świat, gdy chwytamy za różaniec, aby zawierzać Maryi naszych parafian, wspólnoty, rodziny i sprawy bliskie ich sercu.

Wierzymy, że trudny czas w którym się wszyscy znaleźliśmy sprawi, że wszyscy wyjdziemy odmienieni, ale także z głębokim pragnieniem przeżywania swojego życia w kluczu życia Sakramentami Świętymi, jak również zawierzenia wszystkich radości, problemów i trosk przez ręce Matki gotowej nieustannie pomagać – patronki naszego Sanktuarium.

W tym świętym i wyjątkowym dniu namaszczonymi kapłańskimi dłońmi z serca wszystkim błogosławimy.

ks. prałat Roman Wiszniewski – proboszcz i kustosz Sanktuarium

ks. prałat Henryk Hołoweńko – senior, wieloletni proboszcz oraz budowniczy i kustosz Sanktuarium

ks. kanonik Henryk Prządka – senior

ks. Grzegorz Suwała – wikariusz

ks. Michał Gosk – wikariusz

ks. Tomasz Radczuk – wikariusz

ks. Jarosław Gałązka – kapelan szpitala

kaplani