Spotkanie Młodych Rejonu Radzyńskiego w ramach Światowych Dni Młodzieży w diecezjach

dodano 6 kwietnia 2019

W sobotę 6 kwietnia w Sanktuarium odbyło się

spotkanie młodych Rejonu Radzyńskiego

w ramach Światowych Dni Młodzieży w diecezjach

 

.

.
Każdego roku, Niedziela Palmowa to Światowy Dzień Młodzieży, przeżywany w diecezjach. Jednym z rejonów Diecezji Siedleckiej gdzie 6 kwietnia odbyło się Święto Młodych jest rejon radzyński. Hasło zjazdu brzmiało: „Odnaleźć swoje powołanie z Maryją”. W spotkaniu uczestniczyło przeszło czterysta młodych osób z dekanatów: radzyńskiego, komarowskiego i międzyrzeckiego. Młodzież ze swoimi kapłanami przybyła z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Trójcy Świętej i św. Anny z Radzynia Podlaskiego. Obecne były również grupy z parafii Kock, Turów, Komarówka Podlaska i Drelów.

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 10.00. Na początku zawiązanie wspólnoty poprowadził ks. Grzegorz Suwała – duszpasterz młodzieży dekanatu radzyńskiego. Przywitania przeplatane były śpiewami i modlitwą. Po krótkim słowie wstępnym przeszliśmy do głównego tematu spotkania. Rozpoczęła go projekcja filmu „Jak Bóg da”, w przystępny sposób ukazująca walkę dzisiejszego świata z tym, co możemy nazwać powołaniem człowieka do życia w świętości, realizującym się w indywidualnych powołaniach.

Kolejnym punktem była konferencja ks. Marka Weresy, doktoranta teologii środków społecznego przekazu UKSW. Wskazywał on co dzisiaj przeszkadza młodemu człowiekowi, aby pójść za Jezusem. Uczynił to analizując fragment Ewangelii o spotkaniu Młodzieńca z Jezusem; oraz odnosząc się do dwóch pomocy jakie dał Papież Franciszek młodym. Są to Orędzie na Wielki Post oraz posynodalna adhortacja „Christus Vivit”.

Słowa konferencji stały się katechezą wprowadzającą nas w nabożeństwo adoracji krzyża. Każdy z uczestników miał możliwość, by osobiście podejść do krzyża i Jezusowi zawierzyć czas rozeznawania i realizowania swojego życiowego powołania. Adorację poprowadził ks. Mateusz Kowalik – duszpasterz młodych dekanatu komarowskiego.

Głównym punktem, wieńczącym ten ważny czas była Eucharystia. Mszy Świętej przewodniczył ks. Grzegorz, który we wstępie powiedział: – Na ołtarzu Jezusowym składamy wraz z innymi kapłanami, każdą i każdego z was tu zebranych. Składamy to wszystko co nazwać możemy Waszym powołaniem.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć podziękowań i ogłoszeń rejonowego duszpasterza młodych. Ks. Grzegorz na początku podziękował wszystkim kapłanom i młodym za przybycie. Słowa wdzięczności skierował wobec ks. Marka, który przez trzy lata był związany z Młodzieżowym Rejonem Radzyńskim, posługując jako wikariusz w parafii Drelów. Ogromne brawa rozległy się wobec ks. Pawła Brońskiego i scholii z Komarówki Podlaskiej. To oni przewodniczyli wszystkim śpiewom podczas tego spotkania. Na koniec młodzi usłyszeli zaproszenie i zapowiedź organizowanych wyjazdów na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych w Lednicy i Diecezjalny Zjazd w Pratulinie: Jerycho Młodych.

Bogu niech będą dzięki za ten niesamowity czas łaski dla młodych naszego Kościoła, którzy jak powiedział Papież Franciszek są „Bożym teraz”.