Podsumowanie wizyty duszpasterskiej 2022/2023

dodano 5 lutego 2023

Podsumowanie wizyty duszpasterskiej 2022/2023

.

.

.

.

+ Podsumowanie wizyty duszpasterskiej – 5 lutego 2023 r.

Staję przed Wami Siostry i Bracia w duchu słów św. Pawła Ap. z dzisiejszego 2. czytania (V Niedz. zw.): „Przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże…ale stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem…”(1 Kor 2, 1-5);

Choć jestem z Wami już 6 miesięcy, to wiem, że potrzeba przynajmniej jednego, całego rok, aby zdobyć ogólną orientację w życiu parafii…

Wizyta duszpasterska do dobry i bardzo intensywny czas poznawania parafii. Odwiedziłem osobiście ponad 500 rodzin, ale to tylko 1/6 parafii – czyli zajmie mi to jeszcze kolejnych 5 lat, zanim zajdę do każdej rodziny?

Przyjęto nas w 3159 domach, mieszkaniach, rodzinach… (czyli było tyle wejść – jak mówimy roboczo). Dla przykładu – opłatków Pan Organista przygotowuje 3 tys. (zawsze zostaje z 3 tys. – ok. 250?). Nas przyjęło, nie mniej niż przed pandemią rodzin czyli ponad 3 tys.!

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i szczere rozmowy. Wszystkie prośby, postulaty czy wnioski dotyczące funkcjonowania naszej parafialnej wspólnoty bierzemy pod uwagę i będziemy starali się je realizować!

Ławki przed kościołem, winda w kościele, przewijak dla matek z małymi dziećmi, spowiedź dla niedosłyszących, lepsze nagłośnienie… Nie wszystko da się zrobić od razy, ale nie ustaniemy w wysiłkach!

Bardzo dziękujemy za świetną organizację wizyty duszpasterskiej Sołtysom i Radnym z poszczególnych miejscowości. Na wiosnę, zgodnie z wnioskiem, z pierwszego mojego spotkania z Radnymi, planuję przeprowadzenie (może w czasie poświęcenia pól?), z pomocą Sołtysów wyborów, nowego składu Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej.

W tym roku jest – 40 rocznica poświęcenia placu pod nasz kościół (06.06.1983 r.) – krzyż na placu, przypomina o tym wydarzeniu, oraz 30 rocznica konsekracji – poświęcenia naszej świątyni (24.10.1993 r.) – tablica w przedsionku upamiętnia to wydarzenie.

W tym kluczu dziękczynienia przeżyjemy zatem w czerwcu 40- Godzinne Nabożeństwo i Odpust ku czci MBNP.(27 czerwca), a w dn. 13 – 15 października dodatkowe, swoiste rekolekcje związane z nawiedzeniem naszej parafii przez Figurę Św. Michała Arch. z Gargano.

Bardzo ważne duszpastersko są wielkopostne rekolekcje, już blisko: 26 – 28 marca; bierzmowanie 20 kwietnia, I Komunia Św. – 28 maja, a tydzień wcześniej rocznica Pierwszej Komunii Św. (21maja)!

W naszym zespole duszpasterskim staramy się, aby Boża chwała przenikała każdą naszą posługę, w dzień powszedni i od święta, aby MBNP. – Patronka naszego Sanktuarium, była obecna w całej naszej, pokornie – na wzór Maryi, ale i z mocą Ducha Św. przeżywanej codzienności.

Jak napisał św. Paweł Ap.: „Aby wiara wasza, opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.”

Dziękuję za Wasze ofiary składane na funkcjonowanie naszej parafii. Zaznaczę, z wdzięcznością, że taca składana w niedzielę na ogrzewanie kościoła jest o 50 % większa od coniedzielnej tacy wynoszącej ok. 9-10 tys. zł. To oczywiście nie wystarczy na zapłacenie wszystkich rachunków miesięcznych, ale przecież wszystkim nam jest teraz trudniej!

Podczas wizyty duszpasterskiej ofiarowaliście na cele remontowo – inwestycyjne – ponad 250 tys. zł.; To daje nam pewne zabezpieczenie finansowe na wydatki bieżące i pozwala podejmować prace inwestycyjne.

I tak chcemy kontynuować na plebanii termomodernizację przez wymianę okien w mieszkaniach ks. wikariuszy i wewnętrznym dziedzińcu. Chciałbym też tzw. „ogrody proboszczowskie”, udostępnione jako dodatkowy parking, jakoś utwardzić i sensownie zagospodarować.

W kościele, we współpracy z firmą Godlewscy – Witraże z Ciechanowca trwają przygotowania projektu – cyklu 8 witraży – nt.: Siedmiu Boleści Matki Bożej.

Po konsultacjach na miejscu, Firma zobowiązała się w tym roku wykonać 2, może nawet 3 witraże (jest dużo zamówień!). Pozostałe w przyszłym roku… Pocieszające jest, to, że nie potrzeba wymieniać całych okien, ich stan jest odpowiedni na zamontowanie witraży. Koszt witraża w jednym oknie (cena ustalona na ten rok) to 30 tys.; Czekamy na projekt a wykonanie pierwszego witraża może już w wakacje!

Jest taka piękna – „Przypowieść o witrażach” – autorstwa R. Brandstaettera – I człowiek pomyślał…, „że łatwiej jest zdobyć

Puste przestrzenie między galaktykami

Niż pokonać pustkę własnego serca. (…)

Pochylił głowę i zakrył oczy dłonią,

Gdyż walcząc o swoje istnienie

W kosmosie,

Zapomniał, że jest jedną z postaci

Obwiedzionych ołowiem w kolorowym witrażu.

Istniał, gdy przenikało go światło.

Ponieważ żył w ciemnościach,

Był niewidomym szkłem”.

Drodzy Siostry i Bracia – nie dajmy się zwieść, współczesnym, fałszywym prorokom – tylko we wspólnocie Kościoła Chrystusowego, w Domu Bożym, który jest naszym domem i w miłości bratniej – będziemy solą ziemi i światłem świata – jak mówi Chrystus, i smaku nie utracimy i nie podepczą, i nie wyrzucą nas… Amen!

ks. Jarosław Sutryk – proboszcz

 

IMG_20230205_202428