Diecezjalne Święto Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca

dodano 15 czerwca 2019

15 czerwca 2019 roku

w Sanktuarium Matki Boskiej  Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

odbyło się  Diecezjalne Święto Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca  

pod hasłem „W duchu odpowiedzialności”.

W Domu Matki gotowej nieustannie pomagać spotkały się wspólnoty wraz ze swoimi duszpasterzami z następujących parafii naszej diecezji: Biała Podlaska, Borowie, Dęblin, Górzno, Kąkolewnica, Radzyń Podlaski, Stężyca, Szóstka, Włodawa. Licznie zgromadzonych Przyjaciół Oblubieńca serdecznie przywitali: pasterz radzyńskiej wspólnoty ks. Grzegorz Suwała oraz administrator Joanna Badziak. Spotkanie rozpoczęła modlitwa, w której nastąpiło przywitanie Słowa i wezwanie Ducha Świętego. Następnie moderator regionu radzyńskiego wspólnot Przyjaciele Oblubieńca ks. Krzysztof Morawik SAC wygłosił konferencję podsumowującą miniony rok formacji, której przyświecał temat odpowiedzialności za relację z Bogiem, z samym sobą, z bliźnimi i za wspólnotę. Głoszący swoje rozważania oparł o fragment Ewangelii św. Łukasza opisujący spotkanie Jezusa z Marią i Martą. Katecheza skłoniła do refleksji nad własnym życiem, podejmowanymi decyzjami, dokonywanymi wyborami i jakością relacji z Bogiem. Po tej duchowej strawie przyszedł czas na pokrzepienie kawą i ciastem. Była to okazja do integracji wspólnot z naszej diecezji. Panowała iście rodzinna atmosfera pełna życzliwości, ciepłych rozmów. Nie zabrakło też dzielenia się doświadczeniem Boga i rolą wspólnoty w przeżywaniu codzienności.
Kolejnym pięknym i długo oczekiwanym przez wielu momentem była Adoracja Najświętszego Sakramentu. Był to czas łaski, dziękczynienia i uwielbienia Pana za dzieła, których dokonał w życiu każdej wspólnoty i jej poszczególnych członków. Z serc uczestników świętego zgromadzenia popłynęła gorąca modlitwa litanijna, równoczesna, śpiewana. Trwanie przy Jezusie ukrytym w Białej Hostii stworzyło również okazję do bycia z Nim sam na sam, w niczym niezmąconej ciszy i głębokiej modlitwy serca. Adoracja przygotowała wszystkich do szczytu i źródła życia chrześcijanina, jakim jest Eucharystia. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Prałat Roman Wiszniewski, dziekan radzyński, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Eucharystię koncelebrowało siedmiu kapłanów. Homilię wygłosił ks. kanonik Dariusz Parafiniuk, dziekan włodawski i asystent diecezjalny wspólnot Przyjaciele Oblubieńca. Msza św. była sprawowana w intencji dziękczynnej za owoce minionego roku formacji we wspólnocie. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy posileni i umocnieni Słowem i Ciałem Jezusa Chrystusa, pełni pokoju udali się na zrobienie wspólnej pamiątkowej fotografii. Kolejnym punktem spotkania był gorący posiłek. Po przerwie obiadowej nastąpiła modlitwa uwielbienia, której towarzyszył piękny śpiew diakonii muzycznej uświetniającej przebieg Święta Wspólnoty. Po gorącym uwielbieniu Jezusa zebrani ogarnęli modlitwą administratorów wspólnot i na zakończenie wszyscy złączyli się we wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo udzielone przez ks. Kanonika Dariusza Parafiniuka.
Nie zabrakło słów podziękowań ze strony gości, jak i gospodarzy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to czas błogosławiony, obfitujący w Boże łaski i, że Święto Wspólnoty na szczeblu diecezjalnym należy niebawem powtórzyć.
Tekst: Elżbieta Żukiewicz
Foto: Jarosław Badziak