Apel Policji w związku z przypadkami oszustw metodą „na wnuczka”

dodano 5 czerwca 2021

Zapraszamy do zapoznania się z apelem Policji

w związku z pojawieniem się przypadków

oszustw metodą „na wnuczka”

.

.

.

 

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim w związku z odnotowaniem zwiększonej liczby oszustw metodą ,,na policjanta, na wnuczka” czy na ,,pracownika banku” na terenie powiatu radzyńskiego oraz woj. lubelskiego, zwracają się ponownie z prośbą do Księdza Proboszcza o przekazanie informacji wiernym gromadzącym się na Mszach Świętych, o konieczności zwracania szczególnej uwagi na osoby podające się za ich członków rodzin – syna, wnuczka inną bliską im osobę usiłujące nawiązać kontakt
z nimi telefoniczny celem uzyskania pomocy finansowej. Oszuści wyłudzają również pieniądze metodą na pracownika zawodu społecznego zaufania.

Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Wręcz proszą o nieinformowanie pozostałej rodziny. Dlatego przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie przekazujmy nikomu telefonicznie informacji o ilości pieniędzy, które przechowujemy w domu lub jakie mamy zgromadzone na rachunku bankowym. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Ofiarami takich przestępstw są najczęściej osoby starsze, samotnie mieszkające. Oszuści podając się za funkcjonariuszy Policji, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie, a następnie okradają. W swoich wypowiedziach odwołują się do emocji i uczuć rozmówcy wyłudzają w ten sposób ogromne kwoty pieniędzy.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji N I G D Y nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też
o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Uważajmy także na przedstawicieli firm. Zanim złożymy swój podpis na jakiejkolwiek dokumencie upewnijmy się, co tak naprawdę podpisujemy. Szczególną uwagę zwracajmy na to, co jest napisane drobnym drukiem. Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy nikomu swoich danych osobowych. Upewnijmy się czy osoby, które nas odwiedzają rzeczywiście są tymi, za które się podają. Żądajmy okazywania legitymacji, zadzwońmy do instytucji, na którą się powołują.

Zwracamy się z prośbą, również do osób młodych – informujmy naszych rodziców
i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie wszystkim osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie, aby świadomie mogły reagować kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

Apelujemy, zatem do wszystkich, aby zachowali ostrożność w kontaktach
z nieznajomymi. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia.

 

Z wyrazami szacunku

asp. Piotr Mucha

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji

w Radzyniu Podlaskim