01.03.2018 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dodano 1 marca 2018

01 marca 2018 w naszym Sanktuarium

rozpoczęliśmy obchody Narodowego Dnia

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    O godzinie 10.00 podczas uroczystej Mszy Świętej w naszym Sanktuarium modliła się młodzież z radzyńskich szkół a o godzinie 18.00 została odprawiona Msza Św. dla mieszkańców naszego miasta, w której uczestniczyli przedstawiciele władz oraz jednostek samorządowych. Mszy Świętej przewodniczyli proboszczowie radzyńskich parafii: ks. kanonik Andrzej Kieliszek, ks. kanonik Henryk Och, ks. Grzegorz Suwała i ks. Zbigniew Rozmysł z parafii Trójcy Świętej w Terespolu. Wszystkich powitał Dziekan Dekanatu Radzyńskiego, Kustosz naszego Sanktuarium ks. Prałat Roman Wiszniewski.   

Słowo Boże skierował do wiernych ks. Zbigniew Rozmysł – Siostry i bracia myślę, że nasi  dzisiejsi bohaterowie –  Żołnierze Wyklęci, których imiona znamy, czytamy o nich wiele, staramy się zrozumieć ich motywację, cierpimy razem z nimi, załamujemy ręce, że tak zostali skrzywdzeni. Myślę, że oni mogą być dla nas inspiracją, dla naszych działań, dla naszych modlitw, dla naszej pracy, edukacji, nauki. Właśnie oni, którzy zostali starci na proch, ci, którzy zostali wbici w ziemię, pochowani w bezimiennych dołach, o których dzisiaj się upominamy, niech będą dla nas inspiracją. Oni są już historią, ale jeśli będziemy mieli dobrą historię i dobrą przeszłość, to będziemy mieli też dobrą przyszłość. Niech więc ta modlitwa za tych, którzy już polegli, zostali zamordowani, za Ojczyznę, będzie inspiracją dla naszych działań, dla naszej codzienności, tego co robimy, co będzie jutro, pojutrze, abyśmy to czynili w imię Boże i pokładali w Panu naszą nadzieję.           

Słowa podziękowania dla wszystkich obecnych na zakończenie Mszy Świętej, złożył przewodniczący komitetu organizacyjnego radzyńskich obchodów pamięci Żołnierzy Wyklętych, prezes RaSIL  p. Józef Korulczyk.                 

Po zakończonej Eucharystii odbył się przemarsz ulicami: Wyszyńskiego, Warszawską i Ostrowiecką. Na ulicy Warszawskiej nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych więzionych w areszcie UB. Marsz zakończył się na dziedzińcu Pałacu Potockich.