IX Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej
24 lutego 2024 r. w Radzyniu Podlaskim
Drodzy Kapłani, zelatorzy i wszyscy członkowie Kół
Żywego Różańca!
W ostatnią sobotę lutego spotkamy się w radzyńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy zaś w pierwszą sobotę marca spotkamy się w Gończycach w parafii Trójcy Świętej na IX Kongresie Żywego Różańca Diecezji siedleckiej. W szóstym roku nowenny przed rocznicą 200-lecia powstania naszego stowarzyszenia towarzyszy nam hasło: „Różaniec nadzieją i siłą dla chorych i cierpiących”. Na spotkaniach podejmiemy więc temat cierpienia, tak bliski każdemu z nas. Jest ono nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Choroba, cierpienie wyłączają ze wspólnoty aktywnych, ale też otwierają nowe perspektywy spojrzenia na siebie, innych, na świat. Co z potocznym stwierdzeniem, iż „cierpienie uszlachetnia” – prawda to czy fałsz? Czy starość, choroba, niedołężność mogą stać się szansą na przewartościowanie życia? Różaniec jako źródło nadziei i siły dla chorych i cierpiących. Rola wspólnoty modlitewnej (np. koła różańcowego) w przeżywaniu choroby – siła wspólnoty! Do tych i innych zagadnień w swojej konferencji odniesie się ks. Paweł Siedlanowski prezes Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci i diecezjalny duszpasterz chorych. Podzieli się swoim doświadczeniem pomocy dzieciom nieuleczalnie chorym, opowie też, w jaki sposób towarzyszyć tym, którzy przygotowują się do śmierci. Podpowie nam także, jak modlić się na różańcu, by ten ożywiał nadzieję w trudnych momentach związanych z doświadczaniem cierpienia.
Podczas Kongresów będą nam towarzyszyć relikwie bł. Pauliny Jaricot, które otrzymaliśmy z Francji. Zostały one zainstalowane w siedleckiej katedrze 9 stycznia br. Dzięki życzliwości biskupa Lyonu dostaliśmy fragment serca Pauliny. Jej życie od najmłodszych lat było związane z cierpieniem; jako młoda dziewczyna zmagała się z pląsawicą, kolejna ciężka choroba przyszła wtedy, gdy Paulina miała 35 lat. W końcówce życia nasza Założycielka została wpisana na listę ubogich miasta Lyonu. Podczas kongresu będziemy prosić przez Jej wstawiennictwo o łaskę wytrwałości w wierze i owocne przeżywanie swego krzyża, a także, jeśli jest to zgodne z wolą Bożą, o łaskę zdrowia, by jeszcze bardziej gorliwie rozszerzać chwałę Boga. Na spotkanie przygotujemy pamiątkowe obrazki z relikwią – fragmentem płótna, otartego o relikwie bł. Pauliny Jaricot. Biorąc obrazek, będzie można złożyć ofiarę na relikwiarz, w którym przechowywany jest otrzymany przez nas fragment Jej serca. Po kongresie w Gończycach ma on peregrynować po parafiach naszej diecezji. Niech bł. Paulina Jaricot dopomaga nam przez swoje wstawiennictwo u Boga i przez przykład życia. Niech wyprasza nam duchowy wzrost oraz obfite błogosławieństwo Boże w rozwoju Stowarzyszenia Żywy Różaniec.
Wraz z moderatorami rejonowymi i Radą Żywego Różańca polecamy planowany kongres Waszej modlitwie i prosimy o obecność. Zelatorów parafialnych proszę o zorganizowanie wyjazdu. Każdy z uczestników otrzyma materiały formacyjne opracowane przez zaproszonego prelegenta. Celem pokrycia kosztów kongresu (materiałów, prelegenta, agapy) będzie zbierana kolekta w wysokości 15 zł. od osoby. Liczbę osób z parafii należy zgłosić telefonicznie do 20 lutego 2024 r. – Kongres w Radzyniu Podl. zaś do 27 lutego 2024 r.- Kongres w Gończycach pod nr tel. 696502852.
Kongres będzie transmitowany przez Katolickie Radio Podlasie i Faro Tv.
Diecezjalna Rada Żywego Różańca, Moderatorzy Rejonowi i Moderator Diecezjalny ks. Grzegorz Koc
Program Kongresu:
od 9.15 – recepcja,
10.00 – rozpoczęcie – zawiązanie wspólnoty, wprowadzenie moderatora,
10.15 – konferencja „Różaniec nadzieją i siłą dla chorych i cierpiących” – ks. Paweł Siedlanowski – dyrektor Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci.
11.15 – świadectwo
11.30 – modlitwa różańcowa w intencji misji
12.15 – przygotowanie do Eucharystii
12.30 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa,
13.45 – agapa
14.45 – koronka do Bożego Miłosierdzia i zakończenie.