18.12.2016 – „Być dobrym jak chleb” – Wieczornica upamiętniająca Świętego Brata Alberta

dodano 18 grudnia 2016

18 grudnia 2016r. w naszym Sanktuarium odbyła się uroczystość poświęcona Bratu Albertowi Chmielowskiemu. Rozpoczęła ją Msza Święta w intencji wszystkich potrzebujących, po której w kaplicy Św. Alberta odbyła się Wieczornica przygotowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim pod opieką nauczycieli języka polskiego: p. Izabeli Świć i p. Renaty Kwasek.


Wszystkich powitał w imieniu ks. proboszcza ks. Rafał Kornilak. Następnie dyrektor I LO p. Ewa Grodzka podziękowała ks. Dziekanowi, za przyjęcie młodzieży z jej inicjatywą w naszym Sanktuarium przed ołtarzem Św. Brata Alberta, wyjaśniła intencję spotkania i zaprosiła do wysłuchania montażu słowno – muzycznego poświęconego Świętemu

„Dziękuję wszystkim Państwu za przyjęcie zaproszenia na wieczornicę poświęconą Św. Bratu Albertowi. Zebraliśmy się, aby poznać bliżej osobę Św. Brata Alberta, jego życiową postawę, dochodzenie do świętości i przesłanie, jakie pozostawił dla nas żyjących współcześnie. Szanowni Państwo, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 czerwca 2016 r. ustanowił rok 2017 m.in. – rokiem Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta. Rok Świętego Brata Alberta rozpocznie się 25 grudnia 2016, czyli w dniu 100. rocznicy śmierci Świętego i potrwa do kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Jak wskazał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, inicjatywa ta jest doskonałą kontynuacją ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia, który niedawno się zakończył i obchodzonego w Kościele w Polsce Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Podczas Roku Świętego Brata Alberta w całej Polsce organizowane będą wystawy i spotkania przypominające działalność Adama Chmielowskiego. My zaczynamy już dzisiaj a jako Radzynianie mamy ku temu jeszcze nasze dodatkowe powody. Znajdujemy się w kaplicy św. brata Alberta, patrzymy na jego twarz w obrazie ołtarzowym a być może nie wszyscy wiedzą, iż jest on również patronem naszej Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Stało się to z inicjatywy księdza prałata Henryka Hołoweńko – obecnego dzisiaj wśród nas  – pierwszego proboszcza naszej parafii. W kronikach parafii możemy znaleźć zapis: „Działo się w Radzyniu Podlaskim 31 sierpnia 1986 r. … został wmurowany kamień węgielny pod budujący się kościół noszący wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i błogosławionego Brata Alberta” (Błogosławionego wówczas, a od roku 1989 – Świętego).
Zakończony niedawno w Kościele „Rok Miłosierdzia”, rozpoczynający się w Polsce „Rok św. brata Alberta Chmielowskiego”, a w szkole – rok szkolny 2016/2017 jest „Rokiem Wolontariatu” – wszystkie te przewodnie hasła współtworzą całość i wspaniały fundament do budowania lepszego świata, w którym my wszyscy starajmy się naśladując Świętego, dostrzegać wokół nas potrzebujących, mieć dla siebie otwarte serca, być dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb. „

Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży dostarczył wielu wzruszeń, usłyszeliśmy biografię zilustrowaną projekcją multimedialną, recytacją poezji o tematyce dobroci, miłosierdzia i chleba, wzbogacona piękną muzyką i śpiewem oraz etiudą teatralną. W całość wkomponowana została prezentacja działalności artystycznej Adama Chmielowskiego. Młodzież przedstawiła malarstwo Świętego ze szczególnym akcentem na najsłynniejszy obraz „Ecce homo” (Oto człowiek) – przedstawiający ubiczowanego, cierpiącego Chrystusa, takiego, jakiego powinniśmy dostrzegać w potrzebującym pomocy bliźnim.

Wieczornica zakończyła się wspólną modlitwą poprowadzoną przez młodzież, którą była Litania do Św. Brata Alberta oraz słowami podziękowania, które na ręce p. Ewy Grodzkiej złożył ks. proboszcz Roman Wiszniewski.