Uroczyste poświecenie chorągwi wsi Żabików

dodano 25 sierpnia 2019

25 sierpnia podczas uroczystej Mszy Świętej

o godzinie 12.15

w naszym Sanktuarium odbyło się

poświęcenie chorągwi Żabikowa

Żabików to miejscowość w gminie Radzyń Podlaski licząca 523 mieszkańców. W 1953 roku mieszkańcy Żabikowa ufundowali chorągiew – niestety nie jest znana historia tego wydarzenia. Wspomniany czas, to trudny okres dla wiernych Kościoła świętego, dlatego też składamy hołd tym, których już nie ma wśród nas a podjęli się tak zacnego zadania.
Od 1953 do 2019 roku mieszkańcy Żabikowa dumnie nosili tę chorągiew podczas uroczystości religijnych takich jak: procesja Bożego Ciała, rezurekcyjna czy poświęcenie pól.
Przemijający czas – 66 lat – nie oszczędził chorągwi, dlatego też na jednym z zebrań wiejskich w miesiącu lutym sołtys wsi – pan Andrzej Opolski zaproponował mieszkańcom zbiórkę na nową chorągiew. Mieszkańcy pomysł poparli i zaczęto zbierać fundusze po 30 zł od rodziny. Fundusze zbierał sołtys Andrzej Opolski i radna Barbara Palica – zebrano 2970 zł. Chorągiew wykonała Pracownia Haftu Artystycznego Jolanty Dołba z Lubartowa. Zakupiono również nowy dwuczęściowy drzewiec.
Na jednej ze stron chorągwi widnieje Matka Boska Nieustającej Pomocy, a na drugiej Jej inicjały i napis Ofiara Wsi Żabików 2019 r .
W tym miejscu chcę podziękować proboszczowi parafii księdzu prałatowi Romanowi Wiszniewskiemu, księżom pracującym w naszej parafii za dzisiejszą Mszę Świętą w intencji mieszkańców Żabikowa oraz za poświęcenie chorągwi.
Dziękuję panu Andrzejowi Opolskiemu sołtysowi wsi, pani Barbarze Opolskiej, panu Marianowi Palica za osobiste zaangażowanie się w realizację tego zadania.
Szczególne podziękowania kieruję do mieszkańców Żabikowa za hojność na ten szczytny cel oraz za liczne uczestnictwo w dzisiejszej Mszy Świętej.
Dziękuję za posługę w Liturgii Słowa i za dumnie trzymaną chorągiew podczas całej świętej liturgii.
Dziękuję również panu organiście, panu kościelnemu, ministrantom; NIECH WAS WSZYSTKICH DOBRY BÓG MA W SWOJEJ OPIECE.
Do archiwum parafialnego została dołączona lista darczyńców.
Paliwo na wyjazdy w związku z zakupem chorągwi sponsorowali Marian i Dorota Palica. Pokrowiec uszyła Małgorzata Pieśko.
Niniejszy tekst napisała i odczytała Barbara Palica.