Święto patrona

dodano 16 października 2018

16 października Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

uroczyście obchodził święto swojego patrona

     16 października Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, uroczyście obchodził święto swojego patrona. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą o godzinie 10.00. Wszystkich powitał ks. proboszcz Roman WiszniewskiW życiu szkoły to wyjątkowy dzień, kiedy zwracamy się za pośrednictwem patrona, Świętego Papieża Jana Pawła II zawierzając to wszystko, co szkołę stanowi : grono pedagogiczne, organ zarządzający, wszystkich współpracujących ze szkołą. Razem z księżmi, którzy współkoncelebrują tę Mszę, zanosimy te intencje do Boga.

Naukę do zgromadzonych wygłosił ks. Michał Gosk, wspominając, to co w osobie Jana Pawła II było najważniejsze – Kochana młodzieży, żywy pomniku Jana Pawła II, który przeszedł do historii jako papież, który przez lata wyjaśniał młodzieży, czym jest chrześcijaństwo, co znaczy być chrześcijaninem i jak rozeznać swoje powołanie. Chrześcijaństwo nie jest rodzajem kultury lub ideologii, mówił Papież, nie jest nawet systemem wartości czy zasad. Chrześcijaństwo jest osobą, obecnością, obliczem Jezusa, który nadaje sens i pełnię w życiu człowieka. Tym co przekonywało młodych do Jana Pawła II był fakt, że był On szczery, autentyczny, że był wierny swoim zasadom. Nie kreował się na idola, nie starał się młodzieży przypodobać. Jego punktem odniesienia był zawsze Chrystus. Drodzy uczniowie Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II, to od was zależy czy Europa pozostanie chrześcijańska, to od was zależy czy świat zagubi się w szaleństwie nienawiści, przemocy, wynaturzenia, rozpusty i ciemności, bo to wy będziecie światem rządzić. Nieście dziedzictwo Świętego Jana Pawła II, jako skarb, który został wam dany.  

Na koniec Mszy Świętej słowa podziękowania skierowała dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych dr Grażyna DzidaW roku wielkich jubileuszy: 40 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, 200–lecia Diecezji Siedleckiej, 100–lecia odzyskania niepodległości, społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II zgromadziła się w Sanktuarium, u stóp Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, aby dziękować za Papieża Polaka, aby za jego pośrednictwem modlić się i upraszać potrzebne łaski. Od początku tego pontyfikatu Jan Paweł II szczególną troską otaczał młodzież, troszczył się o ich młodość, o to jak przygotowują się do życia w społeczeństwie. Elementami trwałego pontyfikatu są na pewno jego dzieła. Takim dziełem jest dramat „Promieniowanie ojcostwa”, w którym to kieruje do nas przesłanie, abyśmy nawiązali prawdziwe relacje, my jako ludzie z Panem Bogiem i abyśmy potrafili nawiązać dobre, właściwe  relacje między sobą. Uważam, że to jest główne zadanie nas nauczycieli, uczniów aby na co dzień pamiętać, że zło należy zwyciężać dobrem, że lepiej być niż mieć, że bogatym jest nie ten kto posiada, ale ten kto się dzieli z innymi, że największym dobrem naszego narodu jest wolna Polska.