„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”
KKK 1660„Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego”
KKK 1661„Małżeństwo opiera się na zgodzie obu stron, to znaczy na woli wzajemnego i trwałego oddania się sobie w celu przeżywania przymierza wiernej i płodnej miłości.”
KKK 1662„Skoro małżeństwo ustanawia małżonków w pewnym publicznym stanie życia w Kościele, powinno być zawierane publicznie, w ramach celebracji liturgicznej, wobec kapłana (lub upoważnionego świadka Kościoła) oraz świadków i zgromadzenia wiernych.”
KKK 1663
Przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa
W sprawach zawarcia Sakramentu Małżeństwa
narzeczeni zgłaszają się osobiście do kancelarii parafialnej.
Pierwsze spotkanie:
- Ogólna rozmowa z kapłanem na temat małżeństwa
- Ustalenie daty ślubu
- Kapłan poinformuje narzeczonych o obowiązku odbycia
nauk przedmałżeńskich i spotkań w Poradni Życia Rodzinnego.
Drugie spotkanie (3 miesiące przed ślubem):
- Spisanie protokołu przedmałżeńskiego w celu
stwierdzenia braku przeszkód małżeńskich, - Narzeczeni powinni dostarczyć następujące dokumenty:
-
- aktualne metryki chrztu (ważne 6 miesięcy) z adnotacją o bierzmowaniu, (jeśli w metryce brak informacji o bierzmowaniu to należy zgłosić się po dodatkowe zaświadczenie do parafii bierzmowania),
- dowody osobiste,
- zaświadczenia o naukach przedmałżeńskich i wizycie w Poradni Życia Rodzinnego,
- zaświadczenie z USC lub odpis aktu zawarcia związku cywilnego.
-
- Jeśli narzeczeni odbyli już nauki przedślubne i spotkania w Poradni Życia Rodzinnego, to zostaną spisane zapowiedzi i wydana prośby o wygłoszenie zapowiedzi do parafii zamieszkania drugiej strony, a jeżeli nie wszystkie formalności zostały dopełnione to kapłan umawia się z narzeczonymi na dodatkowe spotkanie, aby dopełnić formalności i spisać zapowiedzi.
- Przed kolejnym spotkaniem narzeczeni powinni dostarczyć dane świadków małżeństwa (imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania)
Trzecie spotkanie (w tygodniu ślubu):
- Narzeczeni powinni dostarczyć zaświadczenia o wygłoszonych zapowiedziach w innej parafii (jeśli były wygłoszone).
- Zostanie podpisany aktu ślubu i nastąpi złożenie podpisów przez narzeczonych i świadków.
Obowiązki narzeczonych:
- Udział w naukach przedmałżeńskich
- Trzykrotne spotkania w Poradni Życia Rodzinnego
- Odbycie dwukrotnej spowiedzi przedślubnej (pierwsza – w tym tygodniu, w którym był spisany protokół przedmałżeński; druga – tuż przed ślubem, by w stanie łaski uświęcającej przystąpić do sakramentu małżeństwa)
- Udział w skupieniu przedślubnym
- Trzykrotne spotkanie w kancelarii parafialnej
Posługa fotografów i kamerzystów
Fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani zgłosić się do kapłana, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane ze sposobem wykonywania swej posługi.
Dekoracja świątyni
Za dekorację w świątyni odpowiadają pary, które danego dnia przystępować będą do sakramentu małżeństwa. Informacje o zasadach dekorowania świątyni należy uzyskać w kancelarii parafialnej.